“Mano dantukai švytės kaip perliukai”

  ,,Mano dantukai švytės kaip perliukai‘‘ 

Vaikų burnos higiena reikia pradėti rūpintis nuo tada kai išdyksta pirmieji dantukai. Dantys tai burnos ertmės kailiniai organai, kandamas ir kramtomas maistas. Dantys padeda susiformuoti kalbos garsams, neturint dantų labai sunku ištarti atitinkamus garsus, atsiranda šveplavimas, neaiški kalba, pakinta veido forma. Norint, kad dantys būtų sveiki, labai svarbu juos tinkamai prižiūrėti. Dažniausiai dantys genda dėl apnašų, susikaupusių ant dantų ir tarpdančiuose. Jos susidaro iš maisto likučių, gleivių ir bakterijų. Jei apnašos ilgai nepašalinamos, jose gaminasi rūgštys, kurios pamažu ardo emalio paviršių. Pagrindinis dantų valymo tikslas neleisti susidaryti dantų apnašams. Po kiekvieno valgio, o ypač po saldumynų, rekomenduojama išskalauti burną. Skalaujant iš burnos pašalinami maisto likučiai, dantų ir gleivinės apnašos, nestipriai pamasažuojamos dantenos, burnoje sumažėja mikrobų. Norint apsaugoti dantis nuo ėduonies, reikia kuo mažiau valgyti produktų, kuriose daug rafinuoto cukraus, saldainių, sausainių, pyragaičių, uogienės ir konservuotų produktų. Kad dantų emalis neskeldėtų ir netrupėtų, po karštų patiekalų nereikia tuoj gerti šaltų gėrimų, valgyti ledų, o po šaltų karštų. Kad dantys būtų stiprūs ir sveiki , jaunas organizmas, turi gauti pakankamai kalcio, fosforo, magnio, vitaminų C ir D bei floro, todėl reikia valgyti įvairių maisto produktų, kuriose yra visų rūšių vitaminų. Pvz. duonos, vaisių, daržovių, pieno produktų, negalime pamiršti morkų, kopūstų, obuolių.

Pagrindinės taisyklės kaip prižiūrėti savo dantis

  1. Pagrindinės dantų priežiūros priemonės: dantų šepetukas ir dantų pasta.
  2. Dantis reikia valyti ne mažiau kaip 2 kartus per dieną (vakare ir ryte) ne trumpiau kaip 3 min.
  3. Labai gerai prieš valant dantis šepetėliu, specialiu siūlu išvalyti tarpdančius.
  4. Šepetėliu valyti visus dantų paviršius. Pirma išvalomi viršutinių, paskui apatinių dantų išoriniai paviršiai. Iš pradžių valoma nuo dantenų link (viršutinius iš viršaus žemyn, apatinius iš apačios į viršų, taip valant masažuojamos dantenos). Paskui daromi keli horizontalūs judesiai ir baigiami valyti sukamaisiais judesiais.
  5. Dantų šepetėlis vaikams turi būti minkštas, nes kietas šepetėlis gali subraižyti dantų emalį. Dantų šepetėlį gali naudoti tik vienas asmuo, ir keisti kas 3 mėn.
  6. Valgyti daug vaisių ir daržovių.
  7. Vengti saldumynų ir saldžių bei putojančių gėrimų.
  8. Kad negestų dantys reikia vengti arbatos, kavos gėrimų, kuriose yra dažomųjų medžiagų, nerūkyti. Nevalomi dantys gal tapti nemalonų kvapą sukeliančios bakterijų buvimo ir dauginimosi vietomis. Vyksta puvimas, išsiskiria nemalonus kvapas.
  9. Reguliariai (ne rečiau kaip 1 kartą metuose) lankytis pas dantų gydytoją ar burnos higienistą.
  10. Vaikams dar yra apsauga nuo ėduonies tai vaikų krūminių dantų dengimas silantais.
  11. Silantai tai dantų vagelės uždengiančios medžiagos, vartojamos nuolatinų  krūminių dantų ėduonie profilaktikai. Uždengus dantų vageles silantais krūminiai dantys apsaugomi nuo gedimo. Silanto procedūra yra neskausminga ir trunka nuo 5 iki 10 minučių.  Tėveliai su vaikais turi kreiptis į pirminę asmens sveikatos įstaigą kur yra prisirašę. Dantų dengimą atlieka gydytojai odontologai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje   Violeta Vilčauskienė

Skip to content