Pasaulinė vandens diena Lietuvoje minima nuo 1992-ųjų metų. Šiai dienai paminėti Vainuto gimnazijoje vyko pamokėlės „Vandenį gerti sveika“. Pamokėlių metu su 5-6 klasių mokiniais aptarėme vandens svarbą organizmui. Jiems buvo patekta informacija, kad organizmui reikia vandens, nes vanduo perneša maistingąsias medžiagas į kitus organus, mažina nuovargį, teikia energijos ir slopina alkį, apsaugo ir sutepa sąnarius bei sustiprina raumenis, jei odos ląstelės gauna pakankamai vandens, oda lieka elastinga, ne taip greitai raukšlėjasi ir sensta, vanduo reikalingas normaliai širdies ir kraujagyslių veiklai, reguliuoja kūno temperatūrą, apsaugo organizmą nuo perkaitimo.

Mokiniai sužinojo, kad trūkstant organizme vandens sausėja gleivinė, lėtėja medžiagų apykaita, pila karštis, ima stipriau plakti širdis, suglemba raumenys, svaigsta ir skauda galvą, oda parausta, praranda elastingumą, žmogus jaučiasi pavargęs, nebesugeba susikaupti. Akivaizdu, kad vanduo būtinas beveik kiekvienai kūno funkcijai. Kiek vandens būtina išgerti, sužinoti galima naudojantis paprastute formule: 1 kg svorio turi tekti apie 30-34 ml vandens. Kiek skysčių reikia suvartoti, priklauso nuo daugybės dalykų: medžiagų apykaitos, fizinio aktyvumo, oro temperatūros, amžiaus, lyties (vyrams reikia daugiau vandens, nes jų didesnė raumenų masė, jie gausiau prakaituoja). Vidutiniškai per dieną žmogus turėtų išgerti apie 2 litrus skysčių, vaikas – 4-5 stiklines.

Pateikta informacija, kad kai kuriuose vaisiuose, uogose ir daržovėse gali būti iki 90 proc. vandens. Pasigardžiavus sultingu meliono griežinėliu, dubenėliu braškių ar ridikėlių, pomidoru galima ne tik numalšinti alkį, bet ir troškulį. Melionuose, vynuogėse, arbūzuose vandens yra iki 95 proc. svorio. Panašus skysčio kiekis yra salotose ir daugelyje kitų daržovių – tiek žalių, tiek ir virtų. Pavyzdžiui, pomidoruose – 94 proc., cukinijose ir špinatuose – 95 proc., žiediniuose kopūstuose – 87 proc. Taigi, jei kasdieniame racione nestinga daržovių, vaisių ir uogų, šios sodų ir daržų gėrybės neabejotinai gali atstoti dalį organizmui būtinos paros skysčių normos. Valgant daug šviežių vaisių ir daržovių, geriant šviežiai spaustų sulčių, organizmas gauna ne tik pakankamai skysčių, bet ir vitaminų, mineralinių medžiagų ir mikroelementų.

Mokiniai taip pat sužinojo, kad yra 7 nuostabūs vandens poveikiai žmogui. Vanduo gerina smegenų veiklą, gelbėja nuo žagsėjimo, žadina rytais ir padeda vakare užmigti, ramina, neleidžia persivalgyti, malšina galvos skausmą.

Norint įrodyti, kiek vanduo yra svarbus mūsų organizmui, tereikia pateikti faktą, jog be maisto žmogus gali išgyventi apie du mėnesius, tuo tarpu be vandens neišgyventų nė savaitės.

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Albina Undžienė

Skip to content