Tuberkuliozė – liga, nuo kurios neapsaugotas niekas

Tuberkuliozė – liga, nuo kurios neapsaugotas niekas

Kiekvienais metais kovo 24 d. pasaulyje pažymima Pasaulinė kovos su tuberkulioze diena. Šiai dienai paminėti buvo skirta pamokėlė „Tuberkuliozė – liga, nuo kurios neapsaugotas niekas“, kurioje nuotoliniu būdu dalyvavo Vainuto gimnazijos 7-8 klasių mokiniai.

           Nors daugelis įsivaizduoja, kad tuberkuliozė – skurdžiau gyvenančių, asocialių, blogesnes gyvenimo sąlygas turinčių žmonių liga, tačiau  nuo tuberkuliozės neapsaugotas niekas – suserga tiek turtingi, tiek vargšai, tiek vaikai ir suaugusieji.

Mokiniams buvo priminta, kad tai lašeliniu būdu per orą plintanti infekcinė liga. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Liga galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio aktyvia jos forma. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę. Todėl visi kartu prisiminėme, kaip reikia taisyklingai kosėti ir čiaudėti. Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus.

          Aptarėme simptomus, kurie būdingi tuberkuliozei – tai sunkus kosulys, trunkantis 3 savaites ar ilgiau, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimas, silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, padidėjusi kūno temperatūra (nebūna aukšta), apetito stoka, drebulys ir karščiavimas bei naktinis prakaitavimas.

          Liga diagnozuojama vaikams atliekant Mantu testą, o suaugusiesiems plaučių rentgenogramą. Paprasčiausias būdas diagnozuoti, ar organizme yra šių tuberkuliozę sukeliančių bakterijų – tai skreplių tyrimas.

          Mokiniams patarta įsidėmėti, kad bendraujant su atvira tuberkulioze sergančiu ir nesigydančiu asmeniu, tikimybė apsikrėsti yra labai didelė, bet ja suserga tik 10 proc. apsikrėtusių asmenų. Tai lemia žmogaus imunitetas. Todėl labai svarbu sveikai gyventi, tinkamai maitintis, grūdinti organizmą, laikytis asmens higienos, vengti žalingų įpročių, streso – visko, kas silpnina organizmo atsparumą infekcijoms.

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Albina Undžienė

 

Pakeisti teksto dydį