Mityba – tai kasdienis pasirinkimas, turintis tiesioginę įtaką žmogaus sveikatai, savijautai ir gyvenimo kokybei. Subalansuota mityba padeda ne tik išvengti įvairių ligų, bet ir pagerina energijos lygį, nuotaiką bei padeda palaikyti normalų kūno svorį. Visuomenės sveikatos specialistai vis dažniau ragina gyventojus sugrįžti prie sąmoningų ir subalansuotų mitybos įpročių.
Norint maitintis sveikai, svarbiausia – įvairovė. Organizmui būtinos įvairios maistinės medžiagos, todėl kasdieniame racione turi būti įtraukti įvairių grupių maisto produktai: daržovės, vaisiai, grūdiniai produktai, baltymų šaltiniai bei sveikieji riebalai. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas daržovėms ir vaisiams – jie gausūs vitaminais, mineralais ir skaidulinėmis medžiagomis, kurios gerina virškinimą ir stiprina imuninę sistemą. Rekomenduojama per dieną suvartoti ne mažiau kaip 400 gramų vaisių ir daržovių.
Taip pat reikėtų rinktis pilno grūdo produktus, vietoje perdirbtų. Šie produktai padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą, stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje ir yra naudingi širdies veiklai. Svarbu riboti pridėtinio cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų vartojimą – šių medžiagų perteklius gali prisidėti prie aukšto kraujospūdžio, nutukimo ar širdies ligų išsivystymo. Verta vengti perdirbtų maisto gaminių, skaityti produktų etiketes ir kuo dažniau gaminti maistą namuose.
Ne mažiau svarbus yra pakankamas skysčių, ypač vandens, vartojimas. Vanduo palaiko pagrindines organizmo funkcijas, o jo trūkumas gali sukelti nuovargį, galvos skausmus ar virškinimo sutrikimus. Suaugusiam žmogui rekomenduojama per dieną išgerti 1,5–2 litrus vandens. Taip pat svarbu ugdyti sveikus valgymo įpročius – valgyti reguliariai, sąmoningai, lėtai, atsižvelgiant į kūno siunčiamus signalus, vengti persivalgymo ir emocinio valgymo.
Sveika mityba – tai ne griežti apribojimai, o ilgalaikis gyvenimo būdo pasirinkimas, kuris ilgainiui tampa įpročiu. Net ir nedideli pokyčiai gali turėti reikšmingą poveikį sveikatai. Pradėjus nuo mažų žingsnių, ilgainiui galima pasiekti didelės naudos savo savijautai ir gyvenimo kokybei.
Parengė savanorė Ugnė Surdokaitė