Pasaulinę autizmo dieną išreiškime supratimą ir palaikymą

Lietuva, kartu su visu pasauliu, balandžio 2 – ąją dieną mini Pasaulinę autizmo dieną. Šios dienos minėjimo tikslas yra didinti autizmo supratimą ir išreikšti palaikymą žmonėms, turintiems šį sutrikimą bei jų šeimoms.

Autizmo sutrikimą turinčių asmenų skaičius kasmet auga. JAV nuo 1990 m. diagnozuotų autizmo atvejų tarp vaikų padaugėjo dešimt kartų. Manoma, kad autizmu serga virš 80 mln. asmenų visame pasaulyje, iš jų berniukams autizmas diagnozuojamas 4 kartus dažniau nei mergaitėms. Autizmas – įvairiapusis neurologinis vystymosi sutrikimas, kuriam būdingos raidos anomalijos ir/ar pažeidimai, dažniausiai išryškėjantys iki 3 metų amžiaus. Šis smegenų vystymosi sutrikimas pasireiškia socialinio bendravimo, komunikacijos bei elgesio srityse. Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Jie mėgsta jiems įprastą rutiną (pvz. valgymas, apsirengimas, maudymasis) ir vengia naujovių, sunkiai bendrauja su žmonėmis, tačiau gali turėti puikią mechaninę atmintį, gebėjimą atlikti matematinius veiksmus, turi dailės ar muzikos sugebėjimų.

Jeigu norime, kad pasaulis geriau suprastų mūsų bendruomenę, kartais neužtenka vien uždegti mėlyną šviesą ar vieną dieną pakeisti garderobo spalvas. Reikia išdrįsti ir kalbėti apie tai, kaip iš tikrųjų gyvename, kaip jaučiamės. Kartais net pasakoti dalykus, kuriuos galbūt norėtume palikti už uždarų durų…

Kaip aš galiu padėti?  

Jei norite palengvinti autizmo sutrikimą turinčių vaikų kelionę, nepamirškite kelių esminių patarimų:

 • Jeigu stebite situaciją iš šalies – nekomentuokite bei pasistenkite neapsunkinti situacijos garsiai ar žvilgsniais teisdami, nes nuo to sunkiau tiek tėvams, tiek pačiam vaikui.
 • Jei matote, jog situacija labai sudėtinga, galite paklausti, ar tėvams nereikia pagalbos.
 • Galbūt vaikas staiga pabėgo ir mama turi palikusi daiktus arba kitą atžalą jį vytis – jūs galėtumėte pasaugoti daiktus.
 • Galbūt mamai iškrito visi daiktai, o kaip tik tuo metu vaiką reikia apkabinti, nes jis gali save sužaloti – padėkite juos surinkti.

Keletas bendriausių taisyklių, kurių reikėtų laikytis bendraujant su autizmo sutrikimą turinčiais vaikais:

 1. mylėkite vaiką tokį, koks jis yra;
 2. griežtai laikykitės vaikui tinkamo gyvenimo režimo;
 3. laikykitės nustatytų kasdienių elgesio ritualų (jie padeda apsaugoti vaiką nuo streso ir įtampos);
 4. išmokite suprasti net menkiausius vaiko verbalinius (žodinius) ir neverbalinius (nežodinius – „kūno kalbą“) signalus (ženklus), liudijančius, bet kokį vaiko diskomfortą;
 5. dažniau būkite grupėje ar klasėje, kur būna jūsų vaikas;
 6. kalbėkite, bendraukite su vaiku kaip galima dažniau;
 7. sukurkite aplinką, kurioje jam būtų patogu gyventi, mokytis, bendrauti;
 8. kantriai aiškinkite vaikui jo užsiėmimų tikslus, mokymosi būtinumą, naudodami paprastą, lengvai suprantamą vaizdinę medžiagą ir neleiskite vaikui nuvargti.

Autizmo šiuo metu visiškai išgydyti neįmanoma (vaistais ar kokia nors kita terapija), bet autistui galima padėti prisitaikyti prie gyvenimo, pagerinti gyvenimo kokybę, taikant specialius ugdymo metodus. Ankstyvas autizmo diagnozavimas ir įvairių gydymo ir pagalbos metodų naudojimas autizmo simptomus susilpnina. Lietuvoje taikoma delfinų terapija, kognityvinė elgesio terapija, su vaikais dirba kalbos terapeutai, darbo terapeutai, kineziterapeutai. Kai nepageidaujami simptomai (pvz., agresyvumas) išnyksta, tada koncentruojamas dėmesys į vaiko mokymą, bendravimo įgūdžių lavinimą ir pan.

Parengė Visuomenės sveikatos biuras pagal

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro bei

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ informaciją