Padidėjo sergamumas sifiliu ES/EEE šalyse

Naujausioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro stebėsenos ataskaitoje pranešama, kad per penkerius metus (2013-2017) ES/EEE šalyse susirgimų sifiliu skaičius padidėjo 9,5 tūkst. atvejų.

Sergamumo sifiliu rodiklis Europos Sąjungos/Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse padidėjo nuo 5,1 iki 7,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų atitinkamai 2013 ir 2017 metais (23 666 ir 33 202 susirgimo atvejai). Naujausiais – 2017 m. – stebėsenos duomenimis, sergamumas sifiliu 9 kartus aukštesnis tarp vyrų nei tarp moterų. Didžiausias sergamumas nustatytas tarp 25 – 34 metų amžiaus vyrų. Du trečdaliai (67 proc. arba 15,3 tūkst.) susirgimo atvejų registruota tarp vyrų turinčių lytinius santykius su vyrais. Didžiausi sergamumo sifiliu rodikliai užregistruoti Islandijoje, toliau Maltoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje.

Remiantis ligų ir AIDS centro duomenimis, prieš penkerius metus (2013m.) Lietuvoje sergamumo sifiliu rodiklis buvo vienas iš didžiausių (antroje vietoje po Maltos), tačiau dabar sergamumas yra sumažėjęs iki 5.5 atv./100 tūkst. ir tai žemesnis rodiklis nei ES/EEE šalių bendras rodiklis (7,1/100000).

Sifilis – lytiškai plintanti infekcija

Ligą sukelia bakterija – Treponema pallidum, kuri į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) tiesioginio kontakto, dažniausiai lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

Simptomų gali nepastebėti

Pirminio sifilio simptomai atsiranda praėjus 10-90 d. (vidutiniškai 2-3 savaitėms) po užsikrėtimo. Infekcijos patekimo vietoje atsiranda opelė (kietasis šankeris). Po kelių savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija (sifilis) progresuoja į antrinę stadiją. Praėjus 3-6 savaitėms po opos atsiradimo, bakterija patenka į kraujotaką ir pažeidžia daugelį organų. Galima pastebėti neniežtintį odos bėrimą, dažnai atsirandantį delnuose ir paduose, ataugas lytinių organų gleivinėje, padidėjusias tonziles ir baltas apnašas burnoje, padidėjusius neskausmingus limfmazgius ar rečiau išslinkusių galvos, barzdos, antakių plaukų lopinėlius, gali išsivystyti kurtumas, kepenų, inkstų ar smegenų uždegimas, kilti akių problemų. Odos ir gleivinės pažeidimai gali išnykti ir savaime, nesigydant, tačiau liga progresuoja ir vystosi vėlyvasis sifilis, pažeidžiantis nervų sistemą, smegenis, kaulus ir širdį.

Visada naudoti prezervatyvus

Siekiant apsisaugoti ne tik nuo sifilio, bet ir kitų lytiškai plintančių infekcijų, rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių, nuolat ir teisingai naudoti prezervatyvus lytinių santykių metu. Pastebėjus bėrimus, pūsleles, opas – susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją.