Nuo 2020 m. gegužės 20 d. Lietuvoje nebebus galima įsigyti mentolio skonio ir kvapo tabako gaminių

 

Rūkymas yra didžiulė šiuolaikinės visuomenės problema. Plaučių, gerklų, burnos vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, lėtinė obstrukcinė plaučių liga bei nevaisingumo problemos yra dažniausiai pasireiškiančios rūkymo pasekmės. Remiantis Lietuvos oficialiosios statistikos portalo duomenimis Lietuvoje 2019 m. užfiksuotos 1712 mirtys nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų. Siekiant mažinti rūkymo paplitimą nuo 2020 m.  gegužės 20 d. įsigalioja Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatos, kuriomis draudžiama į Lietuvos Respublikos rinką teikti mentolio skonio ir kvapo cigaretes ir suktinių tabaką.

Tai reiškia, kad nuo š. m. gegužės 20 d. mažmeninės prekybos vietose draudžiama prekiauti mentolio skonio ir kvapo cigaretėmis ir suktinių tabaku. Mažmenine prekyba besiverčiantiems ūkio subjektams būtina žinoti, kad, vadovaujantis teismų praktika, prekybos vietose visos prekės yra laikomos turint tikslą jas parduoti, todėl jų pareiga užtikrinti, kad nuo š. m. gegužės 20 d. mentolio skonio ir kvapo cigaretės ir suktinių tabakas nebūtų ne tik parduodamas, bet ir nebūtų laikomas prekybos ir viešojo maitinimo vietų patalpose.

Tabako dūmuose randama apie 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai ir 40 iš jų – kancerogenais. Viena iš tabako dūmų sudedamųjų dalių – mentolis.

Mentolis yra plačiai naudojamas maisto, prieskonių, kosmetikos ir farmacijos pramonėje, o taip pat sintetine forma gaminamas komerciniais tikslais. Tačiau tabako pramonė yra viena didžiausių mentolio vartotojų.

Nuo praėjusio amžiaus dešimtmečio ši medžiaga yra naudojama tabako gaminiuose tam, kad paslėptų aštrų dūmų skonį. Mentolis yra nurodomas priedas ant tabako gaminių pakuočių. Mentoliu gaminiai papildomi įvairiai: tiesiai į tabaką, į vidinį tabako gaminio pakuotės lapą, filtrą ar į, neseniai paplitusios, sulankstomos kapsulės filtrą.

Mentolio pridedamas kiekis priklauso nuo tabako gaminio rūšies. Vadinamosiose mentolio cigaretėse mentolio gali būti 0,45 % tabako masės, kituose gaminiuose gali siekti nuo 0,01 % iki 0,03 % tabako svorio.

Mentolis paprastai laikomas saugia medžiaga maisto produktuose ir kosmetikoje, tačiau tai nereiškia, kad ją saugu įkvėpti. Rūkymo metu, mentolio sudega sąlyginai nedidelis kiekis (0,5 %), tačiau iš jo gali susidaryti benzo(a)pirenas ir benzenas, medžiagos Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros nurodytos kaip kancerogeninės.

Mentolis suteikia gerklei nejautrumą ir sušvelnina dūmų skonį, todėl rūkant mėtines cigaretes įkvepiama daugiau dūmų. Mėtų skonis pritraukia daugiausia jaunus žmones, tyrimai parodė, kad pirmoji cigaretė, kurią rūkė jaunas žmogus dažniausiai buvo būtent mėtų skonio.

Tabako gamintojai  šaldančiu mėtų, pipirmėčių, šaltmėčių, čiobrelių, eukalipto ir metilo salicilato poveikiu naudojasi mažinant aitrų dūmų skonį. Tokių priedų pasekmė – cigarečių patrauklumo didinimas. Be to, sudaromas įspūdis, kad tokios šaldančios “inhaliacijos“ stiprina kvėpavimo takus, tuo pačiu patenkina nikotino poreikį, tačiau mėtinės cigaretės dirgina burnos gleivinės receptorius, todėl išsiplečia kraujagysles ir bronchus. Rūkant mėtines cigaretes labiau rizikuojama susirgti chroniniu bronchitu, emfizema ir plaučių vėžiu.

Mėtinių cigarečių rūkymo proceso metu tabako dervų įsisavinimas per kraują vyksta greičiau nei rūkant įprastas cigaretes. Mažas šių nuodingų dujų kiekis turi narkotinį poveikį.

Draudimas teikti rinkai pridėtinio skonio ir kvapo tabako gaminius, viena iš priemonių mažinti tabako rūkymo paplitimą. Anot, Narkotikų tabako kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian, jau dabar yra draudžiama teikti rinkai pridėtinio skonio ir kvapo turinčius tabako gaminius, nes tam tikri priedai naudojami, siekiant sudaryti įspūdį, kad tabako gaminiai yra naudingi sveikatai, kelia mažesnę riziką sveikatai arba pagerina protinę veiklą ir fizinės veiklos rezultatus.

Naudoti šaltiniai:

  1. https://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/nuo-geguzes-20-dienos-isigaliojancios-tabako-tabako-gaminiu-ir-su-jais-susijusiu-gaminiu-kontroles-istatymo-nuostatos
  2. http://www.hi.lt/uploads/pdf/leidiniai/Informaciniai/Visuomenes_sveikatos_pokyciu_%20apzvalga_2019.pdf
  3. https://www.lsmuni.lt/cris/bitstream/20.500.12512/100315/1/MBD%20Greta%20Pavasaryt%c4%97%205%20kursas%2c%207%20grup%c4%97.pdf
  4. https://osp.stat.gov.lt/
Pakeisti teksto dydį