Birželio 26-oji – Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena

Kasmet birželio 26-ąją Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) mini Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, kurią visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į narkotikų vartojimo, platinimo ir su tuo susijusių problemų keliamus iššūkius, vienytis bei stiprinti jėgas, siekiant jų išvengti ar jas sumažinti.

Ši diena – tarptautinės kovos su narkotikais pradžios diena. Jos tikslas – priminti viso pasaulio valstybėms, kokią kultūrinę ir ekonominę žalą visuomenei daro narkotikai, priminti, kokį pavojų kelia nelegali prekyba psichoaktyviosiomis medžiagomis, stiprinti šalių tarptautinį bendradarbiavimą, siekiant kurti visuomenę be narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Būtina mažinti narkotinių medžiagų pasiūlą ir paklausą, gerinti paslaugų prieinamumą nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomiems asmenims.

Šių metų Tarptautinės kovos su narkotikų kontrabanda ir priklausomybės nuo narkotinių medžiagų prevencijos dienos temą skelbia Jungtinių Tautų Generelinis Sekretorius Antonio Guterres – ,,sveikata teisingumui, teisingumas sveikatai” (angl. “health for justice, justice for health”) pabrėždamas holistinio požiūrio, apimančio sveikatos, žmogaus teisių, baudžiamosios teisenos ir socialinių paslaugų institucijas, svarbą. Teisingumas ir sveikata yra dvi tos pačios monetos pusės, kai kalbama apie narkotikų sukeltas problemas.

Valstybinis psichikos sveikatos centras tęsia praeitais metais Tarptautinei kovos su narkotikų kontrabanda ir priklausomybės nuo narkotikų prevencijos dienai sukurtą informacinę kampaniją. Bendradarbiaujant su UAB Media Traffic birželio 21-26 dienomis viešąjame transporte (240 autobusų ekranų) didžiuosiuose šalies miestuose transliuojamas centro specialistų sukurtas vaizdo klipas, atkreipiantis dėmesį į narkotinių medžiagų vartojimo problemas. Ragindami saugoti savo artimuosius nuo narkotinių medžiagų vartojimo, atkreipiame dėmesį, kad naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų kasmet nustatoma arti 100. Europoje mažėja priklausomybės, sukeltos heroino, naujų atvejų gydymo poreikis. Šio švirkščiamojo narkotiko suvartojama mažiau bei iki 40 proc. mažiau nustatoma ŽIV atvejų, siejamų su šia medžiaga.

Kas antras užsikrėtęs ŽIV Lietuvoje – vartojo švirkščiamuosius narkotikus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad dažnos švirkščiamųjų narkotikų vartojimo pasekmės yra per kraują plintančios infekcijos: ŽIV ir hepatitai.

Remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, daugiau kaip kas antras ŽIV užsikrėtęs asmuo Lietuvoje šia infekcija užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus. Iš viso per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą Lietuvoje registruoti 1876 ŽIV užsikrėtę asmenys ir tai sudaro 57,9 proc. nuo visų užsikrėtusiųjų ŽIV. Devyni iš dešimties ŽIV užsikrėtusiųjų per švirkščiamuosius narkotikus Lietuvoje yra vyrai.

Medicinos specialistai ragina dėl narkotinių medžiagų vartojimo sukeltų problemų nebijoti konsultuotis su priklausomybės ligų specialistais: gydytojais psichiatrais, psichologais, socialiniais darbuotojais. Dėl gydymo kreiptis į Respublikinį priklausomybės ligų centrą, pirmines ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros įstaigas (psichikos sveikatos centrus). Psichosocialinę reabilitacinę pagalbą teikia psichosocialines reabilitacijos bendruomenės, veikia anonimines savipagalbos grupės. Informaciją ir kontaktus galima rasti Valstybinio psichikos sveikatos centro (www.vpsc.lrv.lt) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento interneto puslapiuose (www.ntakd.lrv.lt).

Valstybinio psichikos sveikatos centro vaizdo klipas: http://vpsc.lrv.lt/lt/naujienos/birzelio-26-d-tarptautine-kovos-su-narkotiku-kontrabanda-ir-narkomanijos-prevencijos-diena

 

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ir Valstybinio psichikos sveikatos centro informaciją

Skip to content